Вориорси подобри од Хјустон, Вестбрук со трипл-дабл ја предводеше Оклахома до победа

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Кошаркарите на Голден Стејт изминатата ноќ на гости го победија Хустон со 106:104.

Натпреварот беше многу чуден затоа што Вориорси често одеа на двоцифрена предност, а домаќините се враќаа се до самиот крај. Сепак, на крајот Рокетси немаа сила за целосен пресврт, па изгубија со два гола разлика.

Вориорсите до триумфот ги предвоеше Клеј Томпсон кој уфрли 30 поени, запиша шест скокови и и две асистенции, додека Каусинс имаше учинок од 27 поени, осум скокови и седум асистенции. Кога во прашање е тимот на Хјусон Џејмс Харден уфрли 29 поени и запиша 10 асистенции и три скока.

Од останатите натпревари ќе ја издвоиме победата на Оклахома против Бруклин Нетс со 109:96. Повторно одличен беше Расел Вестбрук со трипл-дабл учинок. Вестбрук уфрли 31 поен, имаше 12 скокови и 11 асистенции. Го следеше Пол Џорџ со 25 поени и 9 скокови.

Останати резултати:

Вашингтон – Орландо 100:90

Атланта – Мемфис 132:11

Мајами – Детроит 108:74

Феникс – Јута 97:114

Сподели.