Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час како најтешка мерка досега во борбата против ширењето на коронавирусот.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, рече дека според новите ограничувања, кои ќе важат за шест недели – до средината на септември, само на еден член на домаќинството ќе му биде дозволено да набавува најпотребни намирници во текот на денот.

На жителите на Мелбурн нема да им биде дозволено да шетаат повеќе од пет километри од домот, а намален е бројот на причини за напуштање на домовите.

На вежбање на отворено ќе им биде дозволено да одат еднаш дневно.

По првичните успеси во борбата против епидемијата, кога Австралија имаше многу помалку случаи на ковид-19 од другите земји, сега болеста почна забрзано да се шири, а регистрирани се 17.000 заразени со 200 смртни случаи.

Најголем број на нови случаи се регистрирани во државата Викторија во изминатите неколку недели, па од минатиот месец почна воведувањето на рестриктивните мерки.

Шестотини седумдесет и еден нов случај на коронавирус и седум смртни случаи беа пријавени во Викторија во неделата. Сега има вкупно 11.557 пациенти во државата, а починале 123 лица.

Ендрјус рече дека мерките за ограничување на ширењето на вирусот досега биле премногу бавни.

– Треба да сториме повеќе. Треба да засилиме. Тоа е единствениот начин да се преминеме на светлата страна – рече Ендрус на прес-конференција.

Сподели.