Во Хрватска 67 нови случаи на заразани со коронавирус

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 67 нови случаи на коронавирус, со што бројот на активни случаи порасна на 727.
Од последиците на вирусот починало едно лице. Во изминатите 24 часа се направени 1.750 тестови.

Како што пренесе „Индекс.хр“, 125 лице се наоѓаат на болничко лекување, шест пациенти се на респираотри.

Од почетокот на епидемијата во Хрватска се забележани 5.139 случаи на коронавирус, од кои 145 починале а 4.267 се излекувале.

До денес во таа земја се направени вкупно 118.955 тестови.

Сподели.