Унион Берлин го одигра првиот меч во Бундес лигата

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Унион Берлин го одигра својот прв натпревар во историјата како член на најсилната лига во Германија. На своето деби во Бундес лигата Унион Берлин беше поразен од Лајпциг со 0-4 , но беше дочекан и испратен со овации од преполниот стадион. Стадионот кој е со капацитет од 22000 гледачи беше исполнет до последното место, воглавно со домашни фанови. Унион Берлин се пласира во Бундес лигата по бараж натпреварите со Штудгарт и за прв пат во својата историја ке учествува во Бундес Лигата.

Сподели.