Светски кадетски шампион Египет

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Заврши светското кадетско првенство во ракомет кое се одржа во Македонија. Златниот медал им припадна на репрезентативците на Египет кои во финалето ја совладаа Германија со 32-28.

Во натпреварот за трето место Данска ја совлада Португалија со 35-27 и ја освои бронзата.

Нашите кадети го освоија 13 место откако во последниот натпревар ја совладаа Аргентина.

Сподели.