Србија ја освои светската лига во ватерполо

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ватарполистите на Србија ја освоија светската лига. Тие во финалето ја совладаа Хрватска со 12-11. Во натпревар кој се одигра во Белград на отворен базен во ненормални услови за игра,по силно невереме и дожд. Србија по 12ти пат ја освојува светската лига. Со овој триумф Србија обезбеди пласман на Олимписките игри во Токио 2020 година.

Наградата за победникот изнесува 100000 долари,Хрватска ке добие 70000,а Австралија 50000 долари.

Сподели.