Сенегал и Нигерија обезбедија полуфинале

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

На Африканскиот куп на нации првите полуфиналисти се Сенегал и Нигерија.Сенегал ја совлада репрезентацијата на Бенин со 1-0 во натпревар каде судиите беа во главна улога. На Сенегал му беа поништени два гола во текот на натпреварот. Сепак квалитетот е на многу повисоко ниво на фудбалерите на Сенегал,па со гол во второто полувреме обезбедија победа.

Нигерина ја имаше фаворитската улога против репрезентацијата на Јужна Африка. Улогата ја оправда со победа од 2-1/1-0/ и обезбеди пласман во полуфиналето. Противници на овие репрезентации ке бидат победниците од дуелите Обала на слоновата коска-Алжир и Мадагаскар – Тунис.

Сподели.