Се радикализираат протестите во Србија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Лидерите на опозициската коалиција „Сојуз за Србија“ (СЗС) во која учествуваат десет политички парии и движења, денеска со своите приврзаници ги блокираа сите влезови на зградата на Претседателството, барајќи заминување на актуелната власт, односно итна смена на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и претседателката на народното собрание и одржување на слободни избори на сите нивоа.

Демонстрантите ги блокираа сите влезови на зградата на Претседателството, а организаторите на протестите најавија дека нема да дозволат српскиот претседател да ја напушти зградата.

Сподели.