РУСИЈА светски шампион во шах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

На светското првенство во шах кое се одржува во Астана-Казахстан репрезентацијата на Русија на едно коло пред крајот веке ја обезбеди 7мата титула светски шампион во шах. Русија има недостижни 14 бодови во пресрет на последното коло. За другите одличја ке се борат Индија и Англија со 11 бодови и Кина со 10.

Сподели.