Реми за чекор кон ЕП 2020

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ракометарите на Макединија одиграа нерешено со селекцијата на Исланд на домашен терен. Во двомечот со репрезентацијата со Исланд се освоени одлични 3 бода со што Македонија го задржа првото место во групата. За разлика од натпреварот во Исланд кога беа постигнати многу голови,натпреварот во Скопје го одбележа одличната одбрана на двете селекции. Конечниот резултат од 24-24,/11-12/  го покажува тврдиот тек на натпреварот.

Борко Ристовски имаше 13 одбрани,најефикасен во нашата селекција беше капитенот Кирил Лазаров со осум голови ,додека за Исланд со осум голови најефикасен беше Магнусон.

На ЕП 2020 ке се пласираат првите две екипи од групата. моментално Македонија е прва со 5 бодови,колку што има и Исланд на второто место, четири бодови има Турција ,а Грција со два бода го завзема четвртото место во групата по одиграни 4 кола.

Сподели.