Првите резултати од тестирањето на лековите се очекуваат за две недели

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да бидат ефективни во лекувањето на пациенти со ковид-19, изјави генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Извршниот директор на СЗО, Мајк Рајан, на прес-конференцијата рече дека не би било паметно да се предвиди кога вакцината против ковид-19 би можела да биде подготвена за масовна дистрибуција.

Сподели.