Полицискиот час ќе трае од недела во 11.00 часот до вторник во 05.00 изутрина

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

По дводневен молк владата попладнево донесе одлука продолжениот викенд да биде карантински. Тој ќе трае од недела во 11.00 часот до вторник во 05.00 изутрина. Во сабота забраната за движење останува иста како и до сега, од 19.00 часот до 05.00 часот во недела. Со оваа одлука граѓаните од сабота вечерта до вторник утрото слободно ќе можат да се движат само од 05.00 до 11.00 часот изутрина во недела, односно цели шест часа.

И додека владата до денеска размислуваше за предлогот на Комсијата за полицискиот час, Исламската верска заедница повторно кажа дека нема да го почитуваат доколку тој биде донесен.

„Во оваа пригода, уште еднаш потенцираме дека ИВЗ ќе остане верна на својата одлука за обавување на молитвата на Бајрами во џамиите заедно со своите верници која ќе трае само 15 минути, притоа водејќи дополнително внимание да се почитуваат правилата на однесување и обезбедување на мерките за заштита од пандемија“, е ставот на Исламската верска заедница.

Сапсовски на ова одговори дека никој не е над државата.

„Од државата нема посилен никој. Ни политичар, ни функционер, ни верски лидер, ни институција. Никој, апсолутно. Државата е таа која што ги носи одлуките и таа е која што управува со системот во вакви ситуации. Така да воопшто, ако некој мисли дека ќе врши притисок по разно-разни основи, не знам, ако му паднало на памет, може и нема таков притисок, треба да знае дека преку притисок нема да издејствува ништо“, вели Спасовски.

Во меѓувреме ИВЗ обвини дека полицијата вршела притисок врз имамите да не се молат за време на Бајрам и оти влегувала и во џамиите да врши притисок.

На ова експресно стигна демант од МВР од каде категорично ги отфрлија ваквите обвинувања како паушални и неточни и од каде велат дека во нивните редовни активности за спроведување на мерките на владата спаѓа и соработката со верските заедници.

„И во оваа ситуација станува збор за редовна полициска активност со цел доследно спроведување на мерките и препораките на Владата на Република Северна Македонија“, се наведува во сопштението од МВР.

Првиот полицаец во државава пак го добјасни постапувањето на полицијата за кое обвини ИВЗ, при што на фејсбук напиша дека  како министер нема да дозволи полициските службеници да вршат притисок и да влијаат на работата на верските објекти и заедници..

Сподели.