Почина славниот комичар Норм Мекдоналд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Комичарот Норм Мекдоналд почина на 61 -годишна возраст откако девет години се бореше со ракот, пренесува „Deadline“.

Неговата долгогодишна партнерка и пријателка Лори Џо Хоекстра била покрај него кога неговата состојба се влошила.

„Тој беше најгорд на својата комедија“, рекла Хоекстра.

-Никогаш не сакаше дијагнозата да влијае на начинот на кој гледачите или кој било од неговите сакани ќе го гледаат. Норм беше чист стрип. Тој еднаш напиша дека „шегата треба да изненади некого, никогаш не смее да се смилува“. Норм многу ќе ни недостасува, додала таа.

Мекдоналд започна да работи како писател на „Розен“ во 1992 година, а потоа стана член на тимот „СНЛ“ од 1993 до 1999 година. Познато е дека тој три сезони ја водеше емисијата „Weekend Update sketch“, а го замени Колин Квин.

По напуштањето на СНЛ, Мекдоналдс го имаше своето хумористично шоу „Шоуто на Норм“, од 1999 до 2001 година на Еј-би-си, а подоцна имаше и свое ток -шоу на „Нетфликс“ една сезона во 2018 година.

Сподели.