Пензионер 23 часа чекал во болница и на крај починал (ВИДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамонино почина во болницата во Монкалиери, во близина на Торино, по 23-часовно чекање на преглед, што било снимено и од надзорните камери.

Адвокатот на неговото семејство Габриел Ровет изјави дека иако не знае дали починатиот би можел да биде спасен, вработените во болницата секако не дадоа соодветна помош.

Пензионер од Ла Лоџ, кој живеел сам на стара фарма, починал взори на 2 мај од инфекција на дебелото црево за кое, според адвокатот, не можело да се предвиди.

Последните часови од животот ги поминал во чекалната на одделот за итни случаи, но според јавниот обвинител Сајрус Санториел, сè уште не е утврдено дали медицинскиот персонал бил информиран за неговата сериозна состојба во тоа време.

 

Сподели.