Над 1.500 заразени во Шпанија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Шпанското Министерство за здравство објави дека се потврдени 1.525 нови случаи заразени со коронавирус, што е најголем дневен пораст од укинувањето на карантинот во јуни, со што е урнат рекордот од претходниот ден.

Трет дена по ред во Шпанија се потврдени повеќе од 1.000 нови случаи.

Вкупно оздравени, во кои се вклучени и лицата кај кои е потврдено дека имаат антитела, се 288.522 лица, а еден ден претходно биле 285.430 оздравени, објави Министерството.

Германскиот институт за заразни болести „Роберт Кох“ стави три шпански региони, вклучително и Каталонија, со гласниот град Барселона, на листата на високоризични подрачја. Трите региони се Каталонија, Арагон и Наваре во северна Шпанија.

Сподели.