Митревски: Македонија не треба да се потцени никого!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Македонската ракометна репрезентација нов пласман на Европските првенства ќе бара против Данска, Швајцарија и Финска. Групата ветува место на континенталното натпреварување, кое во 2022 година ќе се одржи во Словачка и Унгарија, но бара и сериозен пристап.

Репрезентативниот голман Никола Митревски, вели дека не треба да се потцени никого, ниту аутсајдерот во нашата група Финска.

„Според мене групата можеби не изгледа така, но е доста незгодна, Финска од четвртиот шешир сите ја сметаат за аутсајдер, но не сакам да потценам никого. Швајцарија со последните нивни настапи, и пласманот на претходниот Европски шампионат покажа дека е доста квалитетна репрезентација и дека сигурно ќе гледа шанса за победи и пласман на ЕП во натпреварите со нас. Тука е светскиот шампион, за кого не треба многу да се зборува“.

Дали второто место во нашата група е реалност, имаме сили на приредиме изненадување против Данска на домашен терен и да завршиме како први?

„Не би сакал да давам прогнози уште од сега бидејќи е многу рано, конечниот распоред ќе зависи од многу работи, посакувам сите да сме здрави и комплетни на сите квалификациски натпревари“. 

Отвараме против Финска на домашен терен, а потоа и гостуваме на Швајцарија. Што ќе биде клучот за успешни квалификации?

„Против Финска 
Сподели.