Македонија надмина 4.000 смртни случаи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Со 45 починати пациенти вчера Македонија ја надмина бројката од 4.000 смртни случаи како последици поврзани со ковид19. Меѓу починатите е и едно 32 годишно лице.

1259 нови случаи вчера од над 4.500 тестови покажува дека секој четврти тестиран бил позитивен. Само од почетокот на месецов за 6 дена починале вкупно 241 лице што е просек од над 40 на ден. Бројот на активни случаи во април се зголемил за околу 2.000 и во моментов е речи си на нивото на ноемврискиот бран.

Она што загрижува е зголемениот број на хоспитализации. Министерот Филипче вчера рече дека здравствениот систем е оптоварен поради што морало да се воведат рестриктивни мерки. Бројот на пациенти кои лежат во болниците се ближи до 1.800 а надлежните уверуваат дека имаат капацитет да одговорат на нивните потреби. Очекувањата се дека во периодот кој следи ќе биде достигнат пикот во овој бран. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265.

Сподели.