Ливерпул е фудбалски шампион на Англија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Фудбалерите на Ливерпул и официјално се новите шампиони во Премиер лигата, бидејќи нивниот прв конкурент за првото место Манчестер Сити синоќа загуби од Челзи со 2:1, па Ливерпул ја освои титулата, прва по 30 години чекање. „Црвените“ од „Енфилд“ имаат 86 бода, а сега поранешниот шампион Манчестер Сити има 23 бода помалку. Челси е четврти со 54 бода, односно има пет бода повеќе од Манчестер Јунајтед. Ливерпул ја освои последната титула во сезоната 1989/90. кога екипата од клупата ја водеше Кени Далглиш.

Сподели.