ЛИПИ селектор на Кина

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Прославениот италијански тренер Марчело Липи повторно е наименуван за селектор на кинеската фудбалска репрезентација. По оставката на Фабио Канаваро селекторското место беше испразнето,па ФФ на Кина повторно го наименува Липи,кој веке беше на кормилото на селекцијата. Липи беше селектор на Кина од 2016 година се до Азиските игри на кои беше елиминиран во четвртфиналето. Липи својата функција ке ја започне во јуни како би можел добро да ги припреми фудбалерите за почетокот на квалификациите за светко првенство во Катар 2022 година.

Сподели.