Косовска пратеничка и блиска соработничка на Курти: Никогаш Северна, Само Македонија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Скопјанката Влера Ѓакова која е пратеничка во Косовското собрание од редовите на владејачкото движење Самоопределување на премиерот Албин Курти ја поддржува македонската јавност која се противи на промена на името и политичката трговија без преседан. Ѓакова денеска на Твитер напиша: “Бидете мирни и останете држава. Никогаш Северна, секогаш Македонија”.

Ѓакова е од Скопје, работеше како шеф на кампањата на кандидатот за претседател на Македонија Блерим Река кој сега е министер за европски прашања на Косово. Предходно Ѓакова напиша дека пред 3 години била дел од студенскиот пленум, протестите и други активности против поранешната влада на Никола Груевски кого го критикуваа на ТВ дебати. Влера Ѓакова вели дека била против референдумот за промена на името а сега не гледа причина да продолжи тоа што се случувало при промена на името.

“Но сега не гледам било каква причина да се продолжи со слична политичка трговија особено за иднината на Специјалното јавно обвинителство. ќе бидам силен противник на: – Политички зависно правосудство

– Непотизам во државната администрација

— нереформирана државна администрација”, пишува Гакова која е една од ретките македонски Албанки/ци кои се против промена на името и отворено се противат на политичкиот пазар во кој учествуваат сите партии на Албанците во Македонија.

Сподели.