Browsing: Здравје

ЗДРАВЈЕ
Македонија преку ЕУ набавува дополнителни дози од лекот „ремдесивир“

Како што информира Министерството за здравство, Европската Комисија потпишала договор со фармацевтската компанија „Џилед“ за набавка на 500.000 дози од „веклурy“, бренд името на лекот „ремдесивир“,…

ЗДРАВЈЕ
Ова се физички симптоми на анксиозност и депресија предизвикани од повеќемесечната работа од дома

Дали чувствувате проблеми со стомакот, забрзано чукање на срцето, стегање во градите или грлото, напнатост, зголемено потење, сува уста, пецкање по телото, главоболки, бурно реагирате, губите…

ЗДРАВЈЕ
НСАИД-лековите – да, но во најниска можна доза и во најкраток можен рок

Студија за лекување на ковид-19 со нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИД) На почетокот од пандемијата на коронавирусот лекарите беа во дилема за можното користење на ибупрофенот, кој…

1 2 3 20