Browsing: Кујна

ЗДРАВЈЕ
Крем Натура

СОСТОЈКИ: 100 гр мусли со суво овошје 6 парчиња бисквити 50 гр путер За овошен крем 200 гр вишни 1 лажица шеќер 1 лажица нишесте За…

ЗДРАВЈЕ
Макало со грав и суви пиперки

Сварете го гравот заедно со пиперките. Исцедете го, но зачувајте малку од водата. Исчистете ги пиперките од лушпите. Во аван ставете го лукот, посолете и истолчете…

ЗДРАВЈЕ
Посно и вкусно: Ванилици со афион

Вкусни посни колачиња, малку поинакви од обичните ванилици, но неверојатно вкусни. Потребно е: 250 г маргарин, на собна температура. 130 г шеќер во прав. 1 кесичка ванилин шеќер. 300 г брашно, 200 г мелен…

Кујна
Рижото со морски плодови

За љубителите на морската храна ова е одличен рецепт за подготовка на ориз со школки … Потребно е: 400 г ориз 1 кг црни неотворени морски школки 1…

1 2 3 7