Browsing: Свет

ВЕСТИ
Аеродромот во Амстердам се подготвува за дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу…

ВЕСТИ
Меркел: Мерки ќе имаме и во 2021

Германската канцеларка Ангела Меркел ги предупреди денес граѓаните дека рестриктивните мерки во борбата против коронавирусот би можеле да потраат подолго отколку што се очекувало. Канцеларката и…

ВЕСТИ
Прво интервју на Бајден по изборите: Трамп го измени лицето на државата ќе мора тоа да го промениме

Новоизбраниот претседател на САД,Џозеф Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во првото интервју по изборите што го даде за американската…

ВЕСТИ
Европската комисија постигна договор со „Модерна“ за набавка на вакцината против Ковид-19

Европската комисија постигна договор со американската биотехнолошка компанија „Модерна“ за набавка на нејзината вакцина против Ковид-19, изјави денеска официјален претставник на ЕУ. Минатата недела, „Модерна“ соопшти…

ВЕСТИ
Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека…

ВЕСТИ
Вакцината на Оксфорд и „АстраЗенека“ обезбедува заштита од ковид-19 од 70%

Вакцината што заеднички ја развиваат Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ обезбедува заштита од ковид-19 од 70%, покажаа резултатите од големо истражување. Ова претставува и триумф и разочарување,…

1 2 3 258