Browsing: ВЕСТИ

Балкан
Бакојани: Ако биде ратификуван, ќе мора да го почитуваме преспанскиот договор

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција и актуелен пратеник, Дора Бакојани, запрашана за Договорот од Преспа изјави дека доколку тој биде ратификуван и од грчкиот…

ВЕСТИ
Сјарто: Европа мора да го зачува “Христијанското наследство“, санкциите против Будимпешта ќе паднат

Според унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сјарто, ЕУ нема да успее да наметне санкции против Будимпешта. Тој исто така истакна дека Унгарија се залага за…

ВЕСТИ
Европарламентарците порачаа: Нема план Б, очекуваме позитивен исход од референдумот

Европарламентарците Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан денеска во Скопје им порачаа на граѓаните да кажат „да“ на претстојниот референдум, нагласувајќи оти од тоа зависи европската интеграција…