Browsing: Македонија

Македонија
Митева: Владата на СДСМ ја уништи економијата, поскапи цени за парно и струја се нивната прва владина мерка

Владата на СДСМ ја уништи економијата, поскапи цени за парно и струја се нивната прва владина мерка, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.…

Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот Ковачевски молчи за тоа што содржат „удобните“ одговори содржани во пакетот 5+1 дадени пред неколку месеци на Бугарија

Владата на заевизмот на чело со пиунот Ковачевски молчат и не откриваат какви преговори водат со Бугарија. Имаме молк од владата на заевизмот за содржината на…

Македонија
Двојно поскапиот гас во Струмица е показател за фијаското на заевизмот во енергетиката

Македонија е во тешка енергетска криза заради неспособноста и неодговорноста на заевизмот. Бидејќи заевизмот пет години потроши на корупција и криминал и не успеа да ја…

Македонија
„Македонија и во 2020 и во 2021 е на дното по странски инвестиции во регионот, Косово, Албанија и Србија имаат по два до три и пол пати повеќе инвестиции“

Македонија поради корупцијата на власта е закована на дното по прилив на странски во однос на земјите од регионот. Албанија, Косово и Србија имаат далеку повеќе…

Македонија
Антикорупциска бара постапка против Груби за кршење на Кодексот за етичко однесување

Антикорупциската комисија на денешната седница констатираше дека избраните и именуваните лица од страна на Владата, Фекми Јонузи, заменик-директор на КПУ Идризово, Абдул Селами, заменик – директор…