Browsing: Економија

ВЕСТИ
Без профит – клуч на врата

Лидл, добро познатиот германски ланец на супермаркети, планира во Грција до крајот на мај 2019 да затвори 14 свои непрофитабилни продавници. Со одлуката на компанијата 900…

Економија
Блумберг: Ангелоска Бежоска веќе размислува како да го воведе еврото

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со…

Економија
Градежна комора: Цената на становите ќе расте

Становите ќе поскапуваат, алармираат градежниците. Причина е континуираниот раст на трошоците во градежништвото за нови објекти. Статистиката покажува дека во последниот квартал лани градежните материјали поскапеле…

ВЕСТИ
За 20 евра од Охрид до Малме

ТАВ Македонија од денес започнува со директните авиолинии Охрид-Малме, како и на новиот директен лет Охрид-Милано, по цени од околу 20 евра, со кои ќе оперира…

Економија
Заврши откупот на тутунот, просечната цена 214,24 денари за килограм

Заврши откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ), откупени се над 25,2 милиони киограми тутун по просечна откупна цена…

1 2 3 4 20