Browsing: Економија

ВЕСТИ
Од денеска поскапи горива

Новите цени на нафтените деривати бележат скок. Ова стана јасно од одлуката која ја донесе регулаторното тело а според кое во следните две недели возачите ќе…

ВЕСТИ
Бензините поскапуваат

Малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 2,5 до три денари, а на дизелот за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. За три денари од…

ВЕСТИ
Животот поскапува

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во март 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.4, а индексот на…

ВЕСТИ
Синдикалците на протест во Куманово: Бараат поголеми плати во јавниот сектор

Членовите на неколку синдикати, меѓу кои и на Синдикатот за образование, наука и култура денеска мирно протестираа на плоштадот во Куманово, објави Нова Македонија. Бараат Владата…

ВЕСТИ
Oд 1 јуни укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и БиХ

Македонија попиша договор за целосно укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и БиХ. Доворот го потпишаа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски…

ВЕСТИ
Без профит – клуч на врата

Лидл, добро познатиот германски ланец на супермаркети, планира во Грција до крајот на мај 2019 да затвори 14 свои непрофитабилни продавници. Со одлуката на компанијата 900…

Економија
Блумберг: Ангелоска Бежоска веќе размислува како да го воведе еврото

Њујоршката агенција специјализирана за бизнис-вести Блумберг објави напис за гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во кој ги објаснува нејзините планови за макроекономската стабилност, но и предизвиците со…

Економија
Градежна комора: Цената на становите ќе расте

Становите ќе поскапуваат, алармираат градежниците. Причина е континуираниот раст на трошоците во градежништвото за нови објекти. Статистиката покажува дека во последниот квартал лани градежните материјали поскапеле…

1 2 3 20