Browsing: Балкан

Балкан
МНР тврди „Macedonia the GReat“ може да го наруши Преспанскиот договор, Владата објаснува извезуваме како „Северна Македонија“

Македонското МНР не било информирано дека Грција ќе си го промовира брендот Macedonia the GReat. Ваквиот унилатерален приод ја подрива меуѓусебната доверба и според министерството согласно…

Балкан
Александар Вучиќ хоспитализиран

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вчера бил примен на Воено-медицинската академија во Белград. Како што соопштил Генералниот секретаријат на претседателот на Република Србија, во доцните попладневни…

Балкан
Мицотакис без комисијата го „реши“ спорот со трговските марки

„Новата етикета што ќе ја носат македонските производи насекаде во светот им дава единствен идентитет на производите произведени на македонско земјиште. Идентитет што укажува на славното…

Балкан
Мицотакис: Драг Зоран, имаме должност да ги ублажиме многуте негативни последици од договорот

Говорејќи за европската перспектива на Македонија и Албанија, Мицотакис рече дека „чистите сметки, прават добри пријатели“, истакна дека е искрен пред пријателите и објасни дека патот…

Балкан
Турција започна со депортирање на заробените терористи од ИД во САД, Германија и Франција

Турција го оствари ветувањето за репатријација на заробените терористи на Исламска држава, сигнализирајќи дека сојузниците на НАТО – Франција, Германија, Данска и САД ќе бидат први што…

Балкан
Балкански „мини Шенген“

Северна Македонија, Србија и Албанија ќе работат поблиску заедно за отстранување на пречките за слободно движење на капитал и луѓе меѓу земјите. Но целта и натаму…

Балкан
Инцидент пред зградата на РТС: Со автомобил се обиделе да го пробијат обезбедувањето на Вучиќ

Вчера вечер, по завршеното интервју кое претседателот на Србија, Александар Вучиќ го дал во телевизијата РТС, пред зградата дошло до инцидент, откако двајца мажи со автомобил…

1 2 3 68