Browsing: КУЛТУРА

КУЛТУРА
Министерството за култура поддржува манифестација, чиј плакат е напишан само на албански и на англиски јазик!

ИНАКУ, МНОГУ САКАМ ПОЕЗИЈА, АМА НЕ ВАКА ВО СОПСТВЕНА ЗЕМЈА! (Национал-шовинизам… а, што беше тоа?!), пишува професорката Елка Јачева-Улчар на Фејсбук Сред унитарна Македонија во моментов…

КУЛТУРА
Концерт на отворено: „Мала Италија патува” по петти пат со латино и џез звуци

Единствениот музички настан кој на едно место ги спојува прекрасните италијански, француски, латино и џез звуци, се враќа пред домашната публика овој септември. На 18.09.2019 година,…

КУЛТУРА
Објавена книгата „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан Марковски

Во издание на ЈОУ градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве излезе од печат теориското дело „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се…

КУЛТУРА
Кочо Рацин и официјално е признат за светско културно наследство и ќе биде под заштита на УНЕСКО

Требаше да поминат триесетина години и уште толку изданија на Рациновите средби, а јавноста да ја чуе веста, која на годинешното издание на оваа поетска манифестација…

КУЛТУРА
Бени Гудман во 1949 ја има отсвирено „Не си го продавај Кољо чифликот“ (ВИДЕО)

Бени Гудман (Benny Goodman), вистинско име Бено Гутман (Benő Guttman; Чикаго, 30 мај 1909 — Њујорк, 13 јуни 1986) бил американски џез музичар еврејско-унгарско потекло познат како „кралот на свингите“ (King of Swing) но и како „Патријарх на кларинетот“ и „Професор“. Бени…

1 2 3 7