ЈАНСРУД светски шампион во спуст

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Норвежанецот Кјетил Јансруд е светски шампион во најинтересната дисциплина спуст. Тој на светското првенство во ОРЕ -Шведска го освои златото во спуст пред својот сонародник Аксел Лунд Свиндал со 2 стотинки предност. На трето место заврши Австриецот Винсент Крисмаер со заостанување од 33 сторинки.

Сподели.