ФОРМУЛА 1 се врака во Холандија по 35 години

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Организаторите на Формула 1 трките објавија дека Големата награда на Холандија се врака на календарот од наредната сезона.

Трката ке се вози на патеката Зандорф каде за последен пат во 1985 година победи Ники Лауда. Стазата и околните објекти ке се реновираат за што ке се потрошат околу 40 милиони евра.

Договорот е потпишан на 3 години со можност на продолжување на уште две.

Сподели.