ФОЊИНИ го освои Монте Карло

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Фабио Фоњини е изненадувањето на овогодинешниот мастерс тирнир во Монте Карло. Откако во полуфиналето го совлада кралот на земјени терени Рафаел Надал, тој и во финалето беше поуспешен од Лајовиќ совладувајки го со 2-0 во сетови. Лајовиќ во финалето стигна преку победата над Медведев.

Инаку ова е прв освоен мастерс турнир во кариерата на  италијанскиот тенисер Фоњини.Со бодовите од турнирот во Монте Карло Фоњини ке се пласира на 12 место на АТП листата.

Сподели.