Федерер со рекордни 100 победи во Вимблдон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Роџер Федерер во четвртфиналето на Вимблдон ја оствари својата 100та победа на овој турнир. Рекорд кој уште долго време нема да биде надминат. Федерер во полуфиналето ке игра со Надал за свое 12 финале во Вимблдон.

Мечот од полуфиналето ке биде 40 мегусебен дуел помегу Федерер и Надал. Досегашниот скор е 24-15 во корист на Надал.

Сподели.