Две деца и двајца воспитувачи заразени со смртоносната бактерија МРСА

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Четворица новозаразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени во скопско училиште и градинка. Заразени се две деца и двајца воспитувачи, објави плусинфо.мк

Смртоносната бактерија МРСА е откриена во една градинка и основно училиште во Скопје при вонредна контрола.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) потврди дека од бактеријата МРСА има четворица заразени за кои веќе инспекцијата излегла на терен, но немаат пријава за бебиња родени во Чаир носители на бактеријата.

Сподели.