Директорката на дерматологија и активист на СДСМ заразила најмалку 5 лица

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пет лица од контактите на директорката на Клиниката за дерматологија, Нина Цаца Билјановска, се позитивни на коронавирусот, покажале тестовите направени во Институтот за јавно здравје.

– Од тестирани 30 лица кои контактирале со директорката пет се позитивни на вирусот. Останатите ќе се тестираат во следните четири – пет денови. Во добра состојба се, имаат лесна клиничка слика и остануваат во домашни услови во постојан контакт со Инфективната клиника – рече министерот Филипче.

Кај поранешната директорка на Клинката за дерматологија коронавирус беше дијагностициран на осми март, а на девети март во изолација беа ставени сите луѓе со кои контактирала по враќањето од Италија.

Сподели.