Давид Виља ја завршува кариерата

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Шпанскиот фудбалер Давид Виља на прес конференција изјавил дека одлучил да ја заврши својата кариера на крајот од сезоната. Моментално Виља настапува за екипата на Висел Кобе во јапонското првенство. Во својата кариера Виља ја освои европската титула во 2008 и светската титула во 2010 година со репрезентацијата на Шпанија. Најголеми клубски успеси запиша со Барселона каде беше член 3 сезони и освои 8 трофеи,од кои 2 титули на Шпанија и една во Лигата на шампиони.

Во кариерата 38 годишниот фудбалер  настапувал и за Валенсија, Спортинг Хихон, Атлетико Мадрид,Сарагоса, Њујорк Сити и Мелбурн Сити.

Сподели.