135 нови случаи на коронавирус, пријавени 11 починати лица во последните 24 часа

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.514 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 91, Куманово – 14, Кавадарци – 7, Струга – 4, Прилеп – 3, Битола, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Штип, Кочани, Гевгелија, Виница, Валандово и Кратово – по 1.

Регистрирани сe 330 оздравени пациент од: Скопје – 116, Куманово – 28, Велес – 23, Прилеп – 15, Крива Паланка, Штип и Кочани – по 14, Кавадарци и Битола – по 9, Свети Николе, Гевгелија и Кратово – по 6, Кичево и Ресен – по 4, Пробиштип – 3, Виница, Неготино и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Радовиш и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11  починати лица:  по  2 починати лица од Скопје (67г и 79г),  Крива Паланка (67г и 76г) и Куманово (73г и 74г) и по едно починато лице од Македонска Каменица (82г) ,Охрид (80г) ,Прилеп (74г) ,Пробиштип (64г) и  Штип (70г). Од пријавени лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направени се 1.514 тестови преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0,

ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-91, Биотек-87, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-228, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-19, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 913.

Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062, а бројот на активни случаи изнесува 6.187.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 87474, Активни 3190

Куманово 12104, Активни 446

Тетово 10949, Активни 104

Прилеп 9378, Активни 245

Гостивар 7997, Активни 24

Битола 7343, Активни 201

Велес 6691, Активни 309

Кавадарци 6195, Активни 190

Охрид 6130, Активни 190

Штип 6066, Активни 198

Струмица 5888, Активни 143

Кичево 4074, Активни 69

Струга 3834, Активни 44

Кочани 3493, Активни 151

Гевгелија 2525, Активни 80

Неготино 2358, Активни 27

Свети Николе 1987, Активни 73

Крива Паланка 1584, Активни 111

Радовиш 1582, Активни 47

Ресен 1574, Активни 36

Дебар 1453, Активни 6

Берово 1227, Активни 15

Делчево 1142, Активни 22

Виница 1078, Активни 33

Пробиштип 994, Активни 60

Валандово 845, Активни 18

Кратово 634, Активни 30

Богданци 579, Активни 24

Крушево 545, Активни 14

Демир Хисар 477, Активни 35

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 353, Активни 43

Пехчево 319, Активни 3

Дојран 143, Активни 3

Сподели.